Přihlášení


Zapomenuté heslo
 
 
EIC
EIC
EIC - Exercise Induced Collapse, česky zvaný "Výcvikový kolaps" je recesivně genetické onemocnění. Tato nemoc se může projevit při zátěži - hrátky s jinými psy, různé sporty, včetně aportu, ale také při emocích - velká radost, stres, dokonce i při velkém vedru, nebo vlhkosti.
Ale také se za celý život projevit nemusí, takže pes vesele přenáší svou nemoc dál na své potomky.

U psa při záchvatu pozorujeme špatnou koordinaci, svalový třes, podlamování nohou, padání, jednoduše ztrácí schopnost ovládat své zadní končetiny a kolabuje. Většinou je pes po celou dobu záchvatu při vědomí.

Záchvat může být i smrtelný....

EIC se netestuje v ČR, zde se dělají jen odběry krve, či buněk v tlamě, které se následně na to zasílají do Laboklinu http://www.laboklin.de/ v Německu, odkud poté dojdou výsledky z testů DNA a to mohou být tři možnosti - 1. čistý, 2. přenašeč, 3. postižený.
Snad každému je jasné, že pes s třetí možností by vůbec neměl být puštěn do chovu....

zde je celý článek o této nemoci v AJ http://www.working-retriever.com/library/taylor.html

Tolik krátké shrnutí o této nemoci, mými slovy, dle mého laického pohledu je tato nemoc natolik vážná, a bohužel se zdá, že i rozšířená, že by jí měl na svých psech testovat KAŽDÝ chovatel, než své zvíře do chovu pustí. A to i přes to, že testovat tuto nemoc není povinnost.

Aisha z Majetínského Království - EIC N/E, čili přenašeč
Coco Miracle of Life - EIC N/E, čili přenašeč 


Dále si Vás dovoluji odkázat na naší doménu, kde se průběžně aktualizují novinky ohledně EIC http://labrador-eic.cz/
Děkuji všem, kteří se v této věci organizovali, hlavně autorovi domény Martinovi Bruothovi a Dr. Sue Taylor z University of Saskatchen, která nám poskytla svůj článek o této nemoci k přeložení a další publikaci.
Celý článek...